Вести

ИЗГРАДЊА ЛИНИЈСКОГ ПАРКА НАЈВАЖНИЈИ ПРОЈЕКАТ У 2022. ГОДИНИ

Председник општине Стари град, Радослав Марјановић, говорио је за портал 24седам о будућим пројектима који ће знатно побољшати квалитет живота Старограђана.

Сваки грађанин или (не)случајни туриста, који по први пут осети енергију и дух Београда, одмах ће се упутити ка самом срцу града не би ли видео неке од највећих знаменитости српске престонице, места као што су Трг републике, Калемегдан, главна штрафта Кнез Михаилова и популарно шеталиште “25. Мај". 

Све ове културне знаменитости, иза којих се крију занимљиве анегдоте српске историје, управо се налазе на општини Стари град, за коју је њен председник Радослав Марјановић, у интервјуу за 24седам, рекао да представља локомотиву космополитског Београда.

- С обзиром на то да сам рођен и одрастао на Старом граду, као и да моји пријатељи и моја породица ту живе, за мене је ова општина најбитније место на свету - рекао је Марјановић.

radoslav-marjanovic-za-24sedam 

Шта је све од пројеката урађено у 2021. години на Старом граду?

У години коју испраћамо урадили смо све оно што смо обећали Старограђанима- уређивали смо стамбене улазе, обнављали фасаде, изградили паркове и организовали бесплатне програме како за малишане тако и за пензионере, труднице и породиље. Најзначајнији и најкрупнији пројекат који смо реализовали је програм "Стари град мисли на зграде" у оквиру којег су обухваћене 324 зграде на територији наше општине. У тим стамбеним објектима окречени су улази, обнављена улазна врата, постављени нови видео-наџори, противпожарни апарати, нови поштански сандучић и стакленици а тамо где је било потребно мењани су кровови. Свакој стабеној заједници уплаћена су средства у износу од 300.000 динара, а почетком следеће године општина ће расписати нови циклус пројекта којим ће бити обухваћено нових 330 зграда.

Крајем године започета је обнова 14 фасада у Улицама Краља Петра и Господар Јовановој, које су под заштитом Завода за заштиту споменика, због чега имају велику културно-историјску вредност како за нашу општину тако и за престоницу наше земље. Заједно са Градом Београдом припремили смо 33 пројекта, те ћемо 2022. године обновити преостале фасаде. Овај пројекат обнове фасада финансира Град заједно са ЈКП "Градско стамбено".

Када је реч о бесплатним програмима, у 2021. смо покренули услужни центар у којем сви заинтересовани грађани могу да се пријављују за њих. За наше најмлађе организовали смо бесплатне програме на Спортско-рекреативно-пословном центру "25. мај - Милан Гале Мушкатировић", где су деца од 1. до 4. разреда имала могућност да похађају тренинге из осам различитих спортова. Организовали смо и бесплатну школу пливања, а за предшколце смо организовали и учење немачког, енглеског и француског језика. Све програме осмислили смо и реализовали у сарадњи са нашим вртићима и основним школама. Оџив за првициклус бесплатних програма премашио је наша очекивања, а верујем да је томе допринела целокупна ситуација проузрокована вирусом корона. Такође, у сарадњи са Фондацијом за игру направили смо бесплатну школу балета и плеса, док смо са Тениским центром "Новак" за децу организовали бесплатну школу тениса. Поред тога, заједно са Градом основцима од 2. до 6. разреда поделили смо таблете, који су се показали као врло корисни у образовном систему, с обзиром да се у њима налазе бесплатни уџбеници. Такође, за предшколце смо обезбедили и бесплатне уџбенике радне листове за припремну наставу за полазак у први разред.

За пензионере смо креирали беслатан програм у складу са њиховим потребама - средом и петком обезбеђен је бесплата термин за пливање, реализовано је преко 20 различитих радионица, од цртања до декупажа. За њих је организована и јога на отвореном, а уз поштовањесвих епидемиолошких мера организовани су излети и рстарења. Сви ти програми за пензионере су намењени да они своје слободно време проводе доста активно и да имају квалитетне и садржајне програме. Са удружењима пензионера формирали смо "Сениор центар" који на један свеобухватан начин има за циљ да помогне нашим најстаријим суграђанима у различитим аспектима. 

Такође, општина Стари град је издвојила 15.000 динара за свако прворођено дете, док је раније та цифра била 10.000.

radoslav-marjanovic-za-24sedam-

 

На који пројекат сте најпоноснији у претходној години?

Најпоноснији смо што смо у борби против пандемије постигли најбољи резултат када је вакцинација у питању. Направили смо добру сарадњу између општине и локалног дома здравља, где смо имали велики број општинских волонтера који су помагали, поготово старијим грађанима, да се вакцинишу и ревакцинишу. Када се све сабере, подаци показују да је на Старом граду вакцинисано 80 одсто људи, чиме смо дали свој допринос као локална самоуправа у борби против пандемије и то нам је заправо омогућило да у наставку године, програме које смо планирали, кренемо да реализујемо.

 

Који пројекат ће бити најзначанији за општину Стари град у новој 2022. години?

За општину ће бити најзначајнити пројекат који ради Град Београд, а то је изградња Линијског парка. Наравно, ми као општина имамо свој део посла, а то је решавање правно-имовинских односа. Овим пројектом Стари град ће добити један велики парк, са новим пешачким коридорима, трим и бициклистичким стазама, новим игралиштима, јавним просторима где ће грађани моћи да проводе своје слободно време, и са великим зеленим површинама и дрвећима које ће бити засађено дуж целог потеза. Линијски парк се највећим делом налази на нашој општини, те ће грађани добити једну зелену оазу у срцу Старог града и то је нешто што сигурно представља директно побољшање квалитета живота свих наших станара. Очекујемо да крене да се реализује почетком наредне године. Радови ће се одвијати фазно, прва фаза креће од Бетон хале до базена 25. мај, од њега дуж истоименог насеља, на Дорћолу, где је пасарела. По мом мишљењу то ће бити најбоље место за провођење слободног времена, као што је Ада за Чукаричане, то ће бити Линијски парк за нас!

linijski-park

 

Планирате ли у наредном периоду озелењавање центра града?

У 2021. смо средили три парка која се налазе на нашој општини - један у Панчићевој, други на углу Мике Аласа и Солунске улице, и трећи у Деспота Ђурђа. Те зелене оазе су данас пуне деце и Они су опремљени новим мобилијаром и тартаном. Такође, у вртићу "Липа" обновили смо запуштени простор, тачније двориште ове предшколске установе у коме деца проводе највише времена. Озелењавање и сређивање паркова показало се као потреба грађана Старог града.

 

С обзиром да грађани у центру града губе и по пола сата у тражењу слободног паркинг-места, да ли општина Стари град има у плану изградњу поџемних гаража?

То је дефинитивно највећи проблем на територији наше општине и он не може једноставно да се реши. У плану су две поџемне гараже, једна у Влајковићевој, а друга у Фрушкогорској улици. У току је израда њихових пројеката и решавање имовинско-правних односа. Гаража у Влајковићевој ће имати 280 паркинг-места, а у Фрушкогорској нешто мање. Планирао је да 30 посто буде намењено за станаре, по сличном моделу као што је у гаражи на Обилићевом венцу.

Током ове године, а у сарадњи са ЈП "Паркинг сервис", увели смо паркинг-сензоре који представљају меру како да возачи брже дођу до слободног паркинг-места. Они се налазе на потезу од Француске до Тадауша Кошћушка и од Душанове до Васине улице. Планирано је да сензоре ширимо у току наредне године. Такође, током следеће желимо да зону, која суботом траје до 14 сати, продужимо до увече, као што и радним данима, јер је огроман притисак на паркирање, када викедном велики број људи и грађана са других општина долази у центар града, тако да је тада практично немогуће наћи слободно место.

garaza-skupstina-vlajkoviceva

 

Колико је новца предвиђено за Стари град овогодишњим буџетом Града Београда?

Стари град је ове године добио буџет од 417 милиона динара, док смо претходне имали 329. То повећање ће нама на локалном нивоу доста значити, пре свега због реализације свих ових пројеката о којима сам говорио. Године 2021. први пут смо имали партиципативно буџетирање, где смо званично послали свим грађанима формулар у којем они могу да напишу шта је важно да се уради у њиховом комшилуку, тако да је сваки грађанин Старог града кроз наш локални часопис добио могућност да да свој предлог.

 

Који су били предлози грађана Старог града?

Они су обично предлагали решавање комуналних ствари у њиховом крају, попут чистијих улица, обнова фасаде, повећања броја ђубријера и канти на одређеним локацијама, уређења зелених површина које су запуштене или израда нових, сређивање поломљених клупа, нове жардињере и слично. Такође, добили смо петицију, коју је потписао велики број грађана, за претварање једне зелене површине у парк. Проблем за то нам је решавање правно-имовинских односа, али се надам да ћемо као општина успети то да решимо.

 

По чему бисте издвојили Стари град од осталих општина у Београду?

С обзиром да сам ја рођен и одрастао на Старом граду, као и моји пријатељи и моја породица, за мене је она најбитније место на свету. Издвојио бих је по квалитету живота, по могућностима које општина пружа, поготово јер се велики број институција и установа које су грађанима потребне за свакодневне ствари налази у кругу од неколико километара. Такође, на Старом граду се налази различит број културних садржаја, позоришта, музеја, као и спортски центар. Грађани који живе на Старом граду утичу на друштвене сфере. Људски и локацијски спој на Старом граду за мене представља једно место где постоји позитивна енергија. Стари град је заправо локомотива једног космополитског града - Београда.

Извор: www.24sedam.rs