Вести

МАЛИ: ОД 1. ЈАНУАРА ПОВЕЋАЊЕ МИНИМАЛНЕ ЗАРАДЕ

Држава чини све што може да последице ове огромне кризе, која није забележена од Другог светског рата, смањимо на минимум, рекао је министар финансија Синиша Мали.

Мали је, коментаришући наступајућу зиму и енергенте, рекао је да није песимиста али да нас заиста чека тешка зима.

Много развијеније и јаче земље од нас исто кажу да нас чека тешка зима. Криза траје већ трећу годину за редом, због ковида и рата у Украјини. Сада долазимо до ситуације да постоје велики проблеми у снабдевању, а цене су отишле у небеса", рекао је Мали.

Мали је рекао да цене енергената утичу на све, што утиче на цену производа.

"Имамо велики број предузећа која неће моћи да испрате ово поскупљење", рекао је Мали.

Додаје да је, када је Србија у питању, држава преузела највећи терет ипак на себе.

"Погледајте само колико је у овим условима када и увозимо струју, велику разлику између цене увоза и продаје грађанима, покрива држава. Стала је иза привреде и економије и покушава да спречи да се осети огроман удар повећања цене енергената", рекао је Мали.

Мали је рекао да је ових дана је донета одлука на нивоу Владе Србије да се укине декоративно осветљење.

"Моја молба је да сви учинимо шта год можемо да уштедимо струју, ово више није игра, морамо што више да уштедимо. Свако од нас. Мање ћемо увозити и мање ћемо трошити. Питање је када ће све ово да се заврши. Имамо 7 месеци пред нама а из дана у дан се боримо, да прођемо ову зиму са што мање негативних последица", рекао је Мали.

Додаје да европска економија иде путем из којег ће тешко да се извуче.

"Велика предузећа некако и преживе, али мала и микро предузећа када се једном затворе, тешко се отварају поново. А они су највећи носиоци развоја економије", рекао је Мали.

Мали је рекао да у Србији чине све да цене гаса, горива и струје буду колико толико контролисане, а тренутно је, додаје, 14 пута нижа у односу на светску цену.

Незапосленост у Србији није била никада нижа, што је јако добро, рекао је Мали.

Истиче да се максимално боримо и да се трудимо да одржимо економију и привреду да ради.

Из дана у дан је борба за тону угља. Видећемо како ће и шта бити, али ћемо се борити да негативне последице буду што мање за нашу привреду, рекао је Мали.

Мали је рекао да ће се од 1. јануара ићи на то да се повећа минимална зарада, и то преко 14 одсто.

Ми ћемо до 15. септембра дефинисати минималну зараду, намера је да дођемо на 60 одсто оптерећења зараде. Када погледате колико се прихода држава одрекла кроз порезе и доприносе то је 115 милијарди динара, што говори о томе колико смо посвећени да нам цела економија буде атрактивнија", рекао је Мали.